۱۳۹۶ مرداد ۳, سه‌شنبه

چرآ " آریانا " نام میانی دختر ترامپ است؟

۱ - نام میانی (میان نام) به اسمی می گویند که پیش از نام خانوادگی و پس از نام کوچک می ‌آید. در بریتانیا و ایالات متحده آمریکا، داشتن یک یا چند میان نام مرسوم است ولی آن ها به ندرت از این نوع نام ‌ها در محاوره استفاده می‌ کنند. برخی والدین، نام کوچک یکی از افراد خانواده (برای مثال نام پدربزرگ یا مادربزرگ) را به عنوان میان نام به فرزندانشان می ‌دهند. برخی دیگر از پدر و مادرها، میان نامی انتخاب می کنند که نشانه و نمودار صفت و یا خصوصیت ویژه ای در فرزند آن هاست. در مورد استفاده از واژه ی "آریانا" به عنوان نام میانی (میان نام) تیفانی ترامپ، هیچ گونه دلیل و نوشته ی مستند و معتبری وجود ندارد.
۲ - بر اساس لغت نامه ی دهخدا (با بازاندیشی و ویرایش): " آریانا بر پایۀ واژۀ ایران باستان آرین ها استوار است - یونانی ها به آن آریانِه می گویند - نام سرزمین مادری ایرانیان... مشیرالدوله پیرنیا (تاریخ ایران باستان، ج ۱، ص ۱۳٨) می‌نویسد: اراتس‌تن یونانی نخستین نویسندۀ خارجی است که این اسم را استعمال کرده و قسمتی از ایران را آریانا نامیده. حدود آریانا را چنان که استرابون گوید (کتاب ۱۵ فصل ۲ بند ۸)، اراتس‌تن چنین معین کرده بود: از طرف مشرق رود سند، از سمت شمال کوه‌های پاراپامیز (سلسله کوه‌های افغانستان شمالی و هندوکش) و کوه ‌های دیگر تا دربند بحر خزر (دروازۀ کاسپین) که با سر درۀ خوار تطبیق می‌کنند، از طرف جنوب دریای بزرگ عمان و از سمت مغرب حدی که پارت را از ماد و کرمان را از پاریتاکن (یعنی ولایت اصفهان کنونی) و فارس جدا می‌کرد. این حد را خود استرابون خطی می‌داند که از دربند بحر خزر (سر دره‌خوار) تا کرمان کشیده شده باشد. این است آریانای اراتس‌تن، ولی استرابون چند سطر پایین‌تر گوید: قسمتی از ماد، پارس، شمال باختر و سغد را نیز آریانا گویند، زیرا این مردمان نیز تقریباً به همان زبان حرف می‌زنند".
۳ - "تیفانی آریانا ترامپ" چهار ماه پس از " آریانا گرانده" (گراندی) هنرپیشه و خواننده ی آمریکایی به دنیا آمد. شاید پدر و مادر تیفانی ترامپ، در آرزوی داشتن دختری هنرپیشه و خواننده، میان نام تیفانی را " آریانا" گذاشتند.
 ۴ - بنظر می رسد که دونالد ترامپ در مورد تاریخ ایران باستان و علاقه ی ایرانیان به اجداد و نیاکان آریایی خود چندان بی اطلاع نباشد. بخاطر بیاوریم که وی در پیام نوروزی خود در ۲۲ مارس ۲۰۱۷ چنین گفت:"شهروندان ایرانی آمریکایی دارای تعلقات مذهبی مختلفی هستند اما همه در پاسداری از میراث باستانی نیاکانشان اشتراک دارند... از سال‌ها پیش، از دوستی فوق‌العاده با آمریکایی ‌های ایرانی‌تبار لذت برده ام و این گروه از موفق‌ترین گروه‌ های مهاجر به آمریکا در تاریخ معاصر این کشور محسوب می‌شود. معروف است که کوروش کبیر، رهبر امپراطوری باستانی ایران، گفته بود آزادی، سرافرازی و ثروت باهم بزرگترین شادی را برای بشریت دارد و اگر آنها را برای خود به ارث بگذاری، عشقشان به تو هرگز نمی‌ میرد. برای تمام مردم ایران و تمام کسانی که نوروز را در دنیا جشن می گیرند، از جانب مردم آمریکا، آزادی، بزرگی و ثروت را آرزو می کنم". شاید دونالد ترامپ با انتخاب واژه ی " آریانا" به عنوان نام میانی "تیفانی"، خواسته است احترام و ستایش خود را نسبت به آمریکایی ‌های ایرانی‌تبار (موفق‌ترین گروه‌ های مهاجر به آمریکا) نشان دهد.

دکتر منوچهر سعادت نوری
*
همچنین نگاه کنید به
زندگی نامه ی " تیفانی آریانا ترامپ": تارنمای ویکی پدیا / به فارسی و انگلیسی
آنچه در مورد تیفانی، دختر ترامپ، می‌دانیم: بخش فارسی تارنمای بی بی سی
بیوگرافی تیفانی دختر دونالد ترامپ: تارنمای آسمونی
ترانه ی "مانند یک پرنده" - اجرا: تیفانی آریانا ترامپ
سخنرانی تیفانی آریانا ترامپ در کنوانسیون انتخاباتی حزب جمهوریخواه: تارنمای یوتیوب