۱۳۹۵ اردیبهشت ۴, شنبه

یادداشت هایی پیرامون عدد سیزده


نوشتاری پیرامون عدد سیزده
سیزده عددی طبیعی است که بعد از ۱۲ و قبل از ۱۴ قرار دارد
در ریاضیات: سیزده، ششمین عدد اول و سومین عدد خوش‌اقبال اول است.
در علوم: عدد اتمی آلومينیم است.
در سن ۱۳ سالگی: در یهودیت برای پسری که به سن ۱۳ میرسد جشن (بار میتزوا) یا پسر تحت فرمان می‌گیرند که نشان‌دهندهٔ آن است که او به سن بلوغ رسیده و یک عضو کامل در دین یهود به‌ شمار می‌آید.
https://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B1%DB%B3_(%D8%B9%D8%AF%D8%AF)
نوشتاری پیرامون عدد سیزده به زبان انگلیسی
https://en.wikipedia.org/wiki/13_(number)
ناشنیده‌های شگفت انگیز از اعجاز قرآن درباره عدد ۱۳
بنی امیه در جهت تخریب شخصیت شیعه و به خصوص حضرت علی (ع) اقدامات گسترده ای را انجام داده بود،که خیلی از آنها هنوز هم در فرهنگ محاوره ای و ضرب المثل های ما باقی مانده است .یک نمونه بارز این مطلب نحسی عدد ۱۳ بود. آنها ۱۳ رجب روز میلاد حضرت علی (ع) را عدد نحس و بدیمن بین مردم رواج دادند در حالیکه این عدد برای شیعیان مبارکترین عدد است... البته در مورد نحس بودن عدد ۱۳ از دید غربی ها به رغم اینکه می گویند این خرافه از اینکه سیزدهمین نفر از حواریون به حضرت عیسی (ع) خیانت کرد به وجود امده است اما به نظر می رسد این خرافه در جنگ هایی که بین مسلمانان ان زمان و اروپایی ها در قرنها پیش صورت گرفته همراه با خیلی از علوم و فناوری هایی که به غرب منتقل شد رسیده باشد. در ادامه به چند نمونه از اعجازهای عددی و ریاضی قرآن اشاره شده است. در مورد عدد ۱۳نمونه های شگفت انگیزی برگرفته از تحقیقات عبدالدائم الکهیل را می خوانید:
سیزده عددی مبارک است دراولین و آخرین سوره قرآن:
تعداد آیات اولین سوره (فاتحه ) ۷ و تعداد آیات آخرین سوره (ناس) ۶ می باشد که مجموع این دو عدد ۱۳ می شود
تعداد کلمات اولین سوره (فاتحه) ۳۱ و تعداد آیات آخرین سوره (ناس) ۲۱ کلمه است که مجموع این دو عدد نیز مضربی از ۱۳ است
آخرین آیه قرآن (مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ) ۱۳ حرف دارد
http://www.yjc.ir/fa/news/4394843/ناشنیده‌های شگفت انگیز از اعجاز قرآن
«سیزده» از کی نحس شد؟
ایرانیان باستان عمر جهان را ۱۲ هزار سال می دانستند و به همین دلیل، عدد ۱۳ را به عنوان نماد نوزایی و شروع یک دوران جدید قبول داشتند. اما گذشت زمان کم کم از اعتبار ۱۳ کم کرد تا عددی که در کتاب های تاریخی دوران اسلامی به عدد سعد تعبیر می شد، تبدیل به عدد نحس شود! به گزارش مجله مهر ۱۲ روز عیدی که ایرانیان باستان جشن می گرفتند و حسن ختامش را در طبیعت می گذراندند، با گذشت زمان به خرافه های خارجی پیوند خورد تا ۱۳ فروردین روزی باشد که باید آن را به در کرد و از شر بلاهایش به طبیعت پناه برد. حتی نحسی سیزده تا آنجا بالا گرفت که تا چند دهه قبل، كسی حق نداشت روز سیزده بدر برای دید و بازدید جایی برود؛ مگر این که خودش را برای شنیدن لقب نحس و بدیمن آماده می کرد. دید و بازدید رفتن در روز ۱۳ فروردین در تهران قدیم به معنی نحوست بردن به خانه دیگری بود و هنوز هم در بعضی از شهرهای کوچک گفته می شود که تمام بلاهای یک سال در روز سیزده فروردین نازل می شود و مهمان ناخوانده این روز، کسی است که بلاها با قدم او به خانه میزبان می آیند. نحوست عدد ۱۳ فقط به مرزهای ایران محدود نمی شود. سیزده در بسیاری از کشورها عدد بدیمنی است. به همین دلیل، مسیحیان هیچ وقت سیزده نفری سر یک میز غذا نمی خورند. خرافاتی های امریكا مبتکر عدد ۱ + ۱۲ بوده اند و مردم سوئد، اگر تعطیلات آخر هفته شان به سیزدهم بیفتد می گویند هفته نحسی در راه دارند. خرافات درباره نحسی ۱۳ تا جایی بالا گرفته است که در بعضی از خطوط هواپیمایی، صندلی شماره سیزده وجود ندارد و بعد از صندلی ۱۲ هواپیما، صندلی ۱۴ قرار دارد!
اما درباره این که ۱۳ از چه زمانی در ایران تبدیل به یک عدد نحس شد، برخی از محققان عقیده دارند که اعتقاد به نحوست عدد سیزده اثری است که از ارتباط و مجاورت با عالم مسیحیت به زرتشتیان و بعد از آنان مسلمانان انتقال پیدا کرد. چون یهودای اسخریوطی یکی از دوازده حواری مسیح، نقشه کشید تا مسیح را تسلیم مخالفانش کند و او سیزدهمین فردی بود که به جرگه مسیح و یازده شاگرد دیگرش در آمده بود، مسیحیان سیزده را نحس دانستند. چون با سیزده نفره شدن جمع مسیح و یارانش، مسیح گرفتار و محاکمه و به دار آویخته شد.
http://www.tabnak.ir/fa/news/311242/%D8%B3%DB%8C%D8%B2%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%DB%8C-%D9%86%D8%AD%D8%B3-%D8%B4%D8%AF
نحسی عدد ۱۳ چه دليلی دارد
بنا به يک سنت قديمی در سيزدهمين روز فروردين به نيت در کردن نحسی اين روز به دشت باغ و پارک می رويم. هنوز علت نحسی ۱۳ برای هيچ کس معلوم نشده است ولي اين عقيده تنها مختص به ما ايرانيان نيست بلکه در سراسر جهان نيز مردم به نحس بودن اين عدد اعتقاد دارند موارد زير بيانگر اين اعتقاد است: ماموريت آپولو ۱۳ در ۳۴ سال قبل با ناکامی مواجه شد. اين سفينه روز ۱۳ آوريل و در ساعت ۱۳: ۱۳ دقيقه به فضا پرتاب شد. برحسب خرافاتی که در ذهن ها آمد تمام اعداد و ارقامی که به نحوی به اين ماموريت مربوط می شد از طريق رياضی به شماره ۱۳ مرتبط گرديد - دکتر" گانتر هرش فلدر" که يک محقق آلمانی است می گويد: خرافات در مورد عدد ۱۳ به عيسويان مربوط می شود، چرا که در مراسم شام آخر ۱۳ نفر يعنی حضرت مسيح و ۱۲ تن از حواريون حضور داشتند. حتی امروز مردم از مهمانيهايی که ۱۳ نفر در آن دعوت شده اند پرهيز می کنند - تحقيق در زمينه ی عدد ۱۳ نشان می دهد اسم بسياری از قاتلان بزرگ از ۱۳ حرف تشکيل شده است - در بعضی ساختمانها طبقه ۱۳ وجود ندارد بعد از طبقه ۱۲ طبقه ۱۴ به چشم می خورد، يعنی عدد ۱۳ را از طبقات حذف کرده اند -پلاک بيشتر خانه ها اگر ۱۳ باشد، به جای آن ۱ + ۱۲ نوشته شده است.
http://forum.hammihan.com/thread32718.html\
همه چیز در مورد عدد سیزده
تارنمای باشگاه خبرنگاران
رد پای عدد "سیزده" در تاریخ ایران
۱ - برخی از افراد سیزده حرفی در تاریخ سیاسی ایران: سید حسن تقی زاده - سردار فاخر حکمت - عبدالحسین هژیر - حاجی علی رزم آرا - جعفر شریف امامی - امیر عباس هویدا (او ۱۳ سال نیز نخست وزیر ایران بود) - محمد حسین بهشتی - شیخ صادق خلخالی - مهدی حائری یزدی (نخستین سفیر ایران در آمریکا پس از انقلاب ۵۷) - عبدالکریم سروش
۲ - سیزده بدر یا روز طبیعت در ایران؛ مصادف است با ۱۳ فروردین هر سال
 ۳ - روز دانش‌آموز در ایران: مصادف است با ۱۳ آبان هر سال
https://www.google.com/
برخی گزارشات از روز سیزدهم بهمن  ۱۳۵۷
آیت‌الله خمینی در جمع روحانیون بیانات مبسوطی ایراد كرد و در قسمتی از بیانات خود گفت: هر ملتی باید خودش سرنوشت خود را تعیین كند... بختیار گفت: طرفداران آیت‌الله خمینی می‌توانند فریاد بزنند، غوغا كنند، توهین كنند، این كار چیزی را ثابت نمی‌كند، اما اینكه چندین میلیون نفر برای استقبال از آیت‌الله به تهران آمدند، مبالغه‌ آمیز است... آسوشیتد پرس گزارش داد: امرای ارتش گفته ‌اند كه اگر آیت‌الله خمینی بر خلاف قانون اساسی اقدامی كند، ‌آنها دست به اقدام خواهند زد. رادیو مسكو گزارش داد: دانشجویان ایرانی مقیم آمریكا علیه مداخله آمریكائی‌ها در امور داخلی ایران، در برابر كاخ سفید تظاهرات كردند... رادیو بی بی سی گفت: آیت‌الله شریعتمداری گفته است در تبدیل رژیم سلطنتی به جمهوری باید جانب احتیاط رعایت شود... دكتر سنجابی خواستار استعفای بختیار شد. وی همچنین گفت: جبهه ملی به خمینی وفادار است
http://www.irdc.ir/fa/calendar/91/default.aspx
برخی رویدادهای سیزدهم آبان در ایران و جهان
سیزدهم آبان ۱۳۴۳ - تبعید آیت‌الله خمینی از ایران، به ترکیه.
سیزدهم آبان ۱۳۵۸ - اشغال سفارت آمریکا، در ایران.
سیزدهم آبان ۱۳۷۴ - اسحاق رابین نخست وزیر اسرائیل، به دست یک اسرائیلی تندرو به نام ایگال عمیر، ترور شد.
سیزدهم آبان ۱۳۸۷ - باراک اوباما، به عنوان اولین سیاه‌پوست، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا شد.
https://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B1%DB%B3_%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D9%86
نوشتاری پیرامون "سیزده بدر" به زبان انگلیسی از همین نگارنده
http://msnselectedarticles.blogspot.ca/2013/03/outdoor-moments-of-sizdah-bedar.html
سروده ای پیرامون "رویای سیزده بدر" از همین نگارنده 
http://saadatnoury.blogspot.ca/2016/04/blog-post.html
تهیه و تدوین:
دکتر منوچهر سعادت نوری
گزیده ای از نوشتارها
http://msnselectedarticles.blogspot.ca/2016/04/blog-post_23.html
بخش های پیشین مجموعه ی یادداشت ها و نوشتارها و نامه ها
http://msnselectedarticles.blogspot.ca/2014/03/blog-post_8004.html