۱۳۹۵ بهمن ۶, چهارشنبه

گفتنی های تغذیه: ۱۹ - دانستنی هایی پیرامون غذاهای ضد سرطان

تغذیه و سلامت جسم و روان
تغذیه ی افراد پیوندی ناگستنی با روح و روان آنها دارد. این پیوند از مراحل اولیه زندگی انسان سرچشمه می گیرد و نوزاد نسبت به هر نوع غذا و در مقابل هر یک از اعمال آن ، یک سلسله عکس العمل هایی از قبیل لذت یا دل زدگی ، بی نیازی یا درماندگی و پذیرش یا وازدگی نشان می دهد. همه افراد بشر علاقه مند هستند که تندرست باشند و از هر گونه بیماری یا ناراحتی در امان باشند زیرا خوشبختی ، ظرفیت کار و طول عمر بستگی به سلامتی دارد. علم تغذیه که به سرعت در حال توسعه و پیشرفت می باشد به حقایق و اطلاعات فراوانی درباره غذای مطلوب و چگونگی تاثیر آن در ایجاد یک بدن سالم و نیرومند دست یافته است. آگاهی از اصول صحیح تغذیه برای تمام افراد و آحاد یک جامعه لازم است. بعلاوه باید توجه داشت که هیچ کشوری قادر نیست نیروی لازم برای ثبات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی به دست آورد مگر آنکه برای افراد خود به مقدار کافی غذای مناسب در اختیار داشته باشد. به همین جهت آگاهی از اصول صحیح تغذیه از نظر برنامه ریزی و اجرای آن در سطح کشور نیز لازم و حیاتی به نظر می رسد، زیرا بد غذایی و یا سوء تغذیه به مدت طولانی نه تنها اثرات وخیمی روی جسم انسان میگذارد ، بلکه موجب تغییرات نامطلوب در ظرفیت کار و رفتار و هوش و استعداد می شود که در نسبت کارآیی جامعه نیز تاثیر فراوان خواهد داشت.
 تغذیه و سرطان
برخی افراد متاسفانه از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به سرطان هستند ولی شیوه ی صحیح زندگی و تغذیه نقش مهمی در جلوگیری از بروز این عارضه دارد. به گزارش سازمان بهداشت جهانی، سرطان یکی از مهمترین علل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می شود به گونه ای که طبق آمارگیری این سازمان بین المللی، ۷/۶ میلیون مرگ و میر به دلیل سرطان در سال ۲۰۰۸ گزارش شده است که ۱۳ درصد از کل آمار مرگ و میر در آن سال است. مهمترین عوامل افزایش سرطان و مرگ و میر ناشی از آن در دنیا، شیوه ی زندگی غلط، چاقی و سیگار است. علاوه بر آن عدم فعالیت بدنی، استرس و عدم مصرف میوه و سبزیجات نیز افزایش این بیماری کشنده را دامن می زند. در این میان، سرطان ریه بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است. آمار بعدی به ترتیب مربوط به سرطان های معده، کبد، روده ی بزرگ و سینه است. آمار سرطان سینه و مرگ و میر ناشی از آن نیز تکان دهنده است. میزان این بیماری از سال ۲۰۰۸ تاکنون افزایش چشمگیری داشته است و شایع ترین سرطان در ۱۴۰ کشور جهان محسوب می شود. طبق پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، شمار مبتلایان به سرطان در سال ۲۰۲۵، به بیش از ۱۹ میلیون نفر خواهد رسید. صرف نظر از اینکه سرطان به دلایل ژنتیکی یا شیوه ی نادرست زندگی رخ دهد، یک راه ساده برای پیشگیری از آن وجود دارد و آن چیزی جز مصرف مواد غذایی مفید نیست.
فهرست ۳۰ غذای ضد سرطان
محققان فهرستی از مواد غذایی موثر در پیشگیری از انواع سرطان ارایه کرده اند. مواد غذایی ضد سرطان عبارتند از:
۱- بادام: بادام حاوی مواد ضد سرطان بسیار قوی و آنتی اکسیدان ها بعلاوه اسیدهای چرب امگا ۳ برای کاهش سطح التهاب در بدن هستند.
۲- سیب: محققان ایتالیایی مصرف دست کم روزی یک سیب را با کاهش قابل ملاحظه خطر ایجاد تومورهای سرطانی در ریه، روده، دهان، دستگاه گوارش و سینه مرتبط می دانند.
۳- آووکادو: منبع خوبی از پتاسیم، بتاکاروتن و آنتی اکسیدان می باشد. مصرف آواکادو برای درمان سرطان کبد و بیماری های کبدی مفید است
۴- حبوبات: مصرف فیبر ، میزان ابتلا به سرطان سینه را در زنان کاسته است، زیرا مانع از جذب استروژن اضافی در سلول های سینه می شود. متخصصان تغذیه ، مصرف روزانه ۲۵ گرم مواد فیبری را توصیه می کنند که از بهترین منابع فیبری می توان لوبیا قرمز، لوبیا سفید، لوبیا سبز و حبوبات دیگرمثل نخود و عدس را نام برد
۵- چغندر: دارای "فلاوونوئید" می باشد. این ماده به عنوان یک ضد سرطان شناخته شده است.
۶- بادام‌ زمینی: نحقیقات نشان داده است که مصرف رژیمی سرشار از ویتامینE احتمال ابتلا به انواع سرطان‌ها از جمله معده، ریه، کبد را کاهش می‌دهد و بهتر است مواد غذایی سرشار از این ویتامین حتما در در رژیم این افراد قرار گیرد.
۷- کلم بروکلی:.مصرف منظم کلم بروکلی با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، پروستات، سرطان مغز و سرطان روده بزرگ ارتباط دارد. این گیاه مانند سایر سبزیجات برگ سبز، حاوی فیبر برای از بین بردن سموم بدن است.
۸- هویج: دارای "بتاکاروتن" زیادی می باشد و برای جلوگیری از سرطان های ریه، دهان، حلق، معده، روده، کیسه صفرا ، پروستات و سینه بسیار مفید می باشد. البته نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.
۹- گل کلم: پژوهشگران در جدید ترین گزارش های خود اعلام کرده اند که گل کلم دارای ترکیبات گوگرد است که برای از بین بردن سموم بدن و هم چنین جلوگیری از سرطان تاثیر دارد و مواد تشکیل دهنده گل کلم موجب افزایش ترشح آنزیم‌های موثر در از بین بردن سموم و مواد سرطان زاست.
۱۰- شکلات تیره: براساس تحقیقات مصرف منیزیم که به ویژه در شکلات سیاه وجود دارد می‌تواند در مقابل ابتلای افراد به سرطان لوزالمعده نقش حفاظتی داشته باشد.بررسی‌ها نشان می‌دهند، براساس آمارها سرطان لوزالمعده چهارمین علت مرگ و میر در اثر سرطان در جهان است. مصرف شکلات تیره و یا سایر غذاهای سرشار از منیزیم می‌تواند مانع از ابتلا به سرطان لوزالمعده شود.
۱۱- دانه‌ها: انواع دانه‌ها مانند دانه ی کدوتنبل، دانه ی کنجد حاوی روغن‌های مفید و ویتامین E  علاوه بر این که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند، فیبر زیادی نیز برای تقویت باکتری‌های مفید روده دارند. دانه ی سویا (سوژا) داری "ایزوفلاون" می‌باشد. محصولات به دست آمده از سویا مانند توفو، شیر سویا و آجیل سویا نیز دارای این ماده می‌باشند. این ماده خطر سرطان‌های سینه، تخمدان و پروستات را کاهش می‌دهد که این کار را به وسیله محافظت سلول ‌های بدن از اثرات زیان آور استروژن ‌ها انجام می‌دهد.
۱۲- سیر: مطالعات نشان داده که خانواده پیازها، از قبیل، سیر، موسیر و تره فرنگی، در افراد سالم سلول های سرطان زا را از بین می برند و در بیماران سرطانی، رشد این سلول ها را کُند می کنند. در این رابطه، اثر سیر از همه بیشتر می باشد. به طور کلی، سیر خطر سرطان های معده، روده بزرگ، مری و سینه را کم می کند. سیر ریز ریز شده را ۱۰ دقیقه قبل از آماده شدن غذا، در غذای خود بریزید تا قدرت مبارزه با سرطان را در بدن خود افزایش دهید.
۱۳- زنجبیل: طبق مطالعات، عصاره زنجبیل دارای خواص ضدسرطان است که به کنترل سرطان پروستات کمک می کند.خواص ضد سرطان در این ریشه ی اعجاب انگیز از توانایی آن در از بین بردن التهاب و میزان بالای آنتی اکسیدان‌های شفابخش سرچشمه می گیرد.
۱۴- انگور قرمز: ماده ای دارد که از فعالیت  آنزیمی که مسئول ساخت و رشد سلول های سرطانی است، جلوگیری می کند.
۱۵- چای سبز و چای سیاه: دارای منبع طبیعی کاتچین یا کتیچین (یک نوع فنل و آنتی‌اکسیدان طبیعی و متابولیت ثانویه ی گیاه) می باشند. این ماده یک آنتی اکسیدان قوی می باشد و از رشد سرطان جلوگیری می کند. همچنین سرطان های کبد، پوست و معده را کاهش می دهد.
۱۶- لیمو ترش: دانشمندان در لیموترش خواصی پیدا کرده اند که ده هزار بار قوی تر از ترکیبات شیمی‌ درمانی می‌تواند در درمان بیماری های سرطانی عمل کرده و سلولهای سرطانی را از بین ببرد.
۱۷- عدس: کافی است زردچوبه را به همراه زنجبیل در خوراک عدستان بریزید تا هم یک غذای خوشمزه داشته باشید و هم یک داروی فوق العاده بری مقابله با انواع سرطان‌ها
۱۸- زیتون و روغن زیتون:دانشمندان آمریکایی یک کشف تعجب آور کرده‌اند. به گفته ی محققان، مولکولی در روغن زیتون وجود دارد که باعث مرگ سلول ‌های سرطانی می‌شود اما به سلول‌های سالم هیچ آسیبی نمی‌رساند.
۱۹- پرتغال و مرکبات: دانشمندان با بررسی تحقیقات انجام شده درباره ی راه های پیشگیری از سرطان و مزایای پرتقال اعلام کردند که پرتقال می تواند در پیشگیری از سرطان یک عامل تعیین کننده و مهم باشد. آب پرتقال حاوی ویتامین C و سایر مواد مغذی مهم است که آن را به کاهش خطر چاقی در بزرگسالان هم نسبت داده اند. اما یک تیم تحقیقاتی متشکل از کارشناسان برزیلی این نوشیدنی را به پیشگیری از سرطان نسبت داده اند.
۲۰- هلو: نقش به سزایی در کاهش گسترش سلول های سرطانی در انواع مختلف این بیماری به ویژه، سرطان دهان، ریه ، سینه و روده دارد. چنین خاصیتی بیش از هر چیز مدیون وجود مقادیر قابل توجهی آنتی اکسیدان درون هلو است که به مبارزه با سرطان کمک می کند.
۲۱- گردو: محققان در کره جنوبی دریافتند که عصاره گردو، اندازه تومورهای روده بزرگ را کاهش داده و پخش شدن سلول های سرطانی را کند می کند.
۲۲- زردچوبه: از سرطان های معده و روده بزرگ جلوگیری می کند. همچنین تعداد سلول های سرطانی را کم می کند.
۲۳- گوجه فرنگی: غیر از ویتامین C ، محتوی مقدار زیادی "لیکوپن" می باشد. لیکوپن ماده ای است که خطر سرطان های پروستات و تخمدان را کم می‌کند.محصولات گوجه فرنگی از قبیل: رب گوجه فرنگی، سس گوجه فرنگی و کچاپ نیز ضد سرطان دارمی باشند.
۲۴- تخمه آفتاب ‌گردان: یکی از خواص تخم آفتابگردان، داشتن ویتامین E است که از بیماری های قلبی - عروقی نیز پیشگیری می کند. تخمه‌های آفتابگردان ارزش غذایی بالایی دارند و دارای چربی های سالم، پروتئین، فیبر، مواد معدنی و ویتامین E هستند.
۲۵- توت ها: دارای ماده ای به نام آنتوسیانین هستند. این ماده یک آنتی اکسیدان قوی می باشد و در مقابل سرطان های روده بزرگ و مری از بدن محافظت می کند. بررسی های اولیه نشان داده است که توت فرنگی نیز می تواند از ابتلا به سرطان مری پیشگیری کند. به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه وال استریت ژورنال، محققان دانشگاه اوهایوی امریکا توانستند ثابت کنند که توت فرنگی خشک شده سرعت رشد بافت های سرطانی را کاهش می دهد.
۲۶- اسفناج: دارای لوتئین، ویتامین های A ، C و E می باشد. همه ی این مواد به عنوان آنتی اکسیدان شناخته شده اند. اسفناج سرطان های کبد، ریه، سینه، تخمدان، روده بزرگ و پروستات را از بدن دور می کند.
۲۷- ماهی وغذاهای دریایی: از آنجایی که غذاهای دریایی دارای اسیدهای چرب امگا ۳ می باشند، روی سوخت و ساز سلول ها اثر دارند و مصرف اسیدهای چرب اشباع را کم می کنند.
۲۸- انار: برای سلامت قلب و عروق، جلوگیری از تصلب شریان‌ها و بروز سکته، پیری زودرس، آلزایمر و سرطان پروستات به کار می‌آید. مصرف انار برای بیماران قلبی عروقی می‌تواند بسیار مفید باشد. از طرف دیگر انار به واسطه ی داشتن مواد آنتی‌اکسیدانی از بروز سرطان جلوگیری کرده و رشد تومور های سرطانی مانند سرطان پوست و پروستات را کند می‌کند.
۲۹- نارنج، فلفل قرمز و فلفل زرد و سیب زمینی شیرین: منبع غنی "بتا کاروتن" هستند. مصرف مداوم آنها منجر به کاهش انواع مختلف سرطان می شود.
۳۰- آناناس: دارای آنتی اکسیدان و ویتامین C می‌باشد. این میوه، بدن را در برابر سرطان‌های ریه و سینه حفظ می‌کند.

همچنین نگاه کنید به فهرست ۳۰ غذای ضد سرطان/ به زبان انگلیسی در تارنمای مایکروسافت

رباعی غذاهای ضد سرطان
سی خوراکیست در تمام جهان
که مفیدست به رزم با سرطان
بهر_ آگاهی از همه آنان
" گفتنی های تغذیه " بر خوان! 
دکتر منوچهر سعادت نوری

منابع و مآخذ
تغذیه و سلامت جسم و روان/ نوشتاری از همین نگارنده: تارنمای گزیده ای از نوشتارها
بیست ماده ی غذایی ضد سرطان: تارنمای آفتاب نیوز
 تغذیه و سرطان: تارنمای تابناک
۳۰ خوراکی ضد سرطان: تارنمای دانش‌ نامه ی بهداشت، درمان و پزشکی کشور
کاتچین یا کتیچین: تارنمای ویکی‌پدیا
آنتوسیانین: تارنمای ویکی‌پدیا
فهرست ۳۰ غذای ضد سرطان/ به زبان انگلیسی: تارنمای مایکروسافت

گزیده ای از نوشتارها
http://msnselectedarticles.blogspot.ca/2017/01/blog-post_25.html
بخش های پیشین مجموعه ی گفتنی های تغذیه